Hey Jude vs. Beautiful Boy

29. března 2013 v 18:22 | Jean |  Písničky
Hey Jude X Beautiful boy
Tyto dvě písně, každá od jiného Beatla, mne zaujaly poté, co jsem si přečetla knihu John, kterou Vám představila Jane, a zjistila jsem jejich rozdílnost. Předtím jsem věděla, že jedna je pro Juliana a druhá pro Seana, věděla jsem, že jednu napsal Paul a druhou John, věděla jsem i že jedna je napsaná ještě za éry Beatles a druhá byla na posledním albu později zavražděného Johna, na albu Double Fantasy.
Ale netušila jsem, jak moc smutný je jejich historie, původ a souvislosti (teda dle mého názoru).
John Lennon se 9.listopadu 1966 setkává s japonskou kontroverzní umělkyní Yoko Ono a netrvá dlouho, se do ní zamiluje a od své manželky Cyn a pětiletého syna Juliana opouští a s Yoko se stěhuje do Londýna. Nebudu teď rozebírat, co se dělo pak, jaký vliv měla, či neměla Yoko na skupinu, ale důležitý je pro tento článek hlavně maličký Julian. Nejen že v té době přišel o otce, kterého obdivoval a miloval, ale byl i nucen se ptát vlastní matky co dělá jeho táta v televizi s tou ženskou v posteli (Bed Peace-Bed in, John a Yoko,1969) a čelit všem možným komentářům ohledně jeho, které John pronášel (například, že se Julian objevil v nevhodnou dobu jako gin z láhve) sice tyto poznámky moc nechápal, ale věděl, že o něj otec nestojí. Každopádně se tak stalo a zdrcennou Cyn navštívil z bývalé party jen Paul McCartney. Ostatní, jak se Cyn domnívala, se báli čelit Johnovu vzteku z její podpory ale Paul se Johna nebál a objevil se na Cyniném prahu s rudou růží a říkal :"Cyn, je mi líto, co se stalo. Tohle neni správný, nevim co se to s Johnem děje." údajně i Cynthii říkal, jak ostatní ve skupině Yoko otravuje na zkouškách, jak do všeho mluví a zmínil se i o jeho rozchodu se Jane Asherovou. V tom smyslu i zažertoval, že by se se Cyn mohli vzít. Paul měl Juliana rád a před Johnovým odchodem se mu věnoval kolikrát více, než jeho rodič. Říká se, že z té doby je více fotografií Juliana s Paulem, než Juliana s Johnem. Cestou do Kenwoodu (sídla Lennonových) přemýšlel o Julianově nejisté budoucnosti a začal vymýšlet nějakou povzbudivou píseň na jeho adresu. Začal slovy Hey Jules, které později proměnil v Hey Jude, což mu znělo lépe.
Poté ji s ostatními nahrál a stvořil tak nejhranější Beatlovskou píseň všech dob. I přes svou délku (něco přes 7 minut) bylo jejích kopií prodáno něco přes 7 miliónů.
Paradoxem této písně je i to, že si John při jejím prvním poslechu myslel, že je Hey Jude o něm.
Pro mne je ovšem nejhorší to, že Johnovu synovi byl nucen útěšnou píseň napsat Paul a jeho vlastní otec toho sám nebyl schopen.


HEY JUDE V DALŠÍM POKRAČOVÁNÍ

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BeatleGirl BeatleGirl | Web | 29. března 2013 v 18:27 | Reagovat

Hmm, je to hrozné, chudáčik Julian ale na druhú stranu ho mal Paul veľmi rád a myslím, že aj John, ale asi to nevedel dať tak najavo...

2 Jean Jean | 29. března 2013 v 20:23 | Reagovat

[1]: Přesně tak, John byl velmi citlivý a uzavřený. Během vztahu s Yoko se to ještě prohloubilo a protože ho Yoko i značně ovládala a neměla Juliana zrovna v lásce, nechtěla aby se 'její' John stýkal s už dávno minulou postavou dřívější kapitoly Johnova života. Zkrátka ho proti Julianovi poštvávala a tak John neměl odvahu, čelit a vzdorovat své 'Matce'.
:-( Je to smutné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama